Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności. 

Zamknij komunikat
 
A A A

W ubiegłym tygodniu odbyła się konferencja nosząca tytuł „Wzmacniamy, wspieramy, edukujemy, korygujemy”, zorganizowana przez Wydział Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy współudziale Specjalistycznych Ośrodków wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z Chorzowa, Świętochłowic oraz Wodzisławia Śląskiego w związku z dziesięcioleciem działania SOW na Śląsku.

Celem konferencji było podsumowanie działań i przedstawienie doświadczeń SOW oraz Zespołów Interdyscyplinarnych.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Zespołów Interdyscyplinarnych, Policji, Sądów Okręgowych, Prokuratury Regionalnej, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach oraz Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie jako realizatorów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wobec osób stosujących przemoc domową.

Podczas konferencji obejrzano również reportaż pt. „Zwykła przemoc”, zrealizowany przez Telewizję Katowice, przedstawiający działalność Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia.

Polska Deklaracja w sprawie Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie została przyjęta w 1995 r. W latach dziewięćdziesiątych powstały pierwsze ośrodki interwencji kryzysowej i miejsca schronienia dla osób doznających przemocy. Od 1996 roku działa telefon „Niebieska Linia’, od 1998 wypełniane są formularze „Niebieskiej Karty”. Pierwsza ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została uchwalona w 2005 r., natomiast na mocy nowelizacji tej ustawy od 2010 r. działalność rozpoczęły Zespoły Interdyscyplinarne, od 2014 r. realizowany jest rządowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Na Śląsku w 2012 roku powstała Regionalna Śląska Koalicja Przeciw Przemocy w Rodzinie.

źródło: http://insilesia.pl/aktualnosci/artykul/24346/4/10_lat_dzialalnosci_Specjalistycznych_Osrodkow_Wsparcia_dla_Ofiar_Przemocy_w_Rodzinie

Slide background