Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności. 

Zamknij komunikat
 
A A A

Każdy, kto będzie się ubiegał o alimenty, będzie je w stanie uzyskać w ciągu kilku dni - zapowiedziało Ministerstwo Sprawiedliwości. MS planuje też zmiany w przepisach gwarantujące dzieciom kontakty z obojgiem rodziców.

Alimenty natychmiastowe byłyby ustalane według jednej, uniwersalnej zasady, bez zaświadczeń o zarobkach, za to przy zastosowaniu ogłaszanej co roku kwoty przeliczeniowej. Będzie ona zależna m.in. od minimalnego wynagrodzenia za pracę netto i współczynnika dzietności.

Wiceminister zapowiedział podczas konferencji ministrowie także zmiany w kwestiach proceduralnych w sądownictwie rodzinnym. Rozwód lub separację małżonków z dzieckiem ma poprzedzać rodzinne postępowanie informacyjne, w którym mają uczestniczyć mediatorzy. Będzie trwało miesiąc i ma dać małżonkom czas na wyjaśnienie problemów i dojście do porozumienia.

Nowe przepisy mają również lepiej chronić prawa rodzica, wywiązującego się ze swoich obowiązków alimentacyjnych, do utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Osobie, która będzie utrudniać lub udaremniać rodzicowi orzeczone przez sąd kontakty z dzieckiem, grozić ma nadzór kuratorski i kara pieniężna. Jeśli to nie pomoże  - sprawa trafi do prokuratora na wniosek rodzica. Prokurator po pierwszym przesłuchaniu będzie mógł wyznaczyć np. półroczny okres próby. Jeśli w tym czasie rodzic będzie wywiązywał się z orzeczeń sądu rodzinnego i umożliwiał kontakt z dzieckiem, prokurator umorzy sprawę. Jeśli nie – rodzic narazi się na grzywnę lub karę w postaci prac społecznych.

źródło: http://www.rp.pl/Rodzina/303089957-MS-wprowadza-alimenty-natychmiastowe-do-uzyskania-w-kilka-dni.html

Slide background

 
 
2016 PARPA - Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Polityka Plików Cookie